D
e meeste foto’s op mijn website zijn gemaakt met één van mijn Canon spiegelreflexcamera’s. Maar omdat de meeste mensen geen camera (meer) hebben sinds de komst van de camera op de smartphone wil ik graag wat tips met jullie delen. Deze tips zijn niet omdat ik betweterig wil overkomen maar wel omdat iedereen tegenwoordig al zijn of haar foto’s deelt op het social media. De meeste foto’s hadden veel beter gekund en het is zonde als je foto’s maakt tijdens je vakantie bijvoorbeeld, maar deze zijn niet mooi genoeg voor in een fotoalbum. Lees mee met mijn blog Tips voor fotograferen met je smartphone.De belangrijkste termen binnen fotografie
Om te beginnen is het wel handig als je een stukje basis van het fotograferen weet. Even in het kort wat termen in de wereld van fotografie.
- Diafragma – deze regelt de hoeveelheid licht die op de sensor van je camera valt. De diafragma kent f-getallen. Hoe groter het f- getal (bijvoorbeeld f1.2), hoe meer hoeveelheid licht je zult ontvangen op de sensor. Hoe kleiner het f-getal (bijvoorbeeld f22), hoe minder de hoeveelheid licht je zult ontvangen op de sensor.
- ISO – dit is de lichtgevoeligheid van de beeldsensor. Op een zonnige dag gebruik je buiten een lage ISO, bijvoorbeeld 100 omdat er dan veel licht is. Ben je in een donkere ruimte dan gebruik je een hoge ISO (bijvoorbeeld 6400) maar let op, hoe hoger de ISO-waarde, hoe meer ruis er in de foto komt.
- Sluitertijd – dit is de tijd dat de sluiter geopend is en de sensor belicht kan worden. Met een korte sluitertijd kun je bewegende onderwerpen bevriezen, zoals een rennend kind. Bij een langere sluitertijd kun je beweging vastleggen zoals het stromende water van een waterval. De sluitertijd wordt gemeten in fracties van seconden (bijvoorbeeld 1/200 of ‘1).
- Focus – het punt waarop de camera scherp stelt.
En dan heb je nog een aantal termen die te maken hebben met belichting, kleur of scherptediepte.
Basisdingen die je vooraf moet checken
- Zorg dat je lens schoon en droog is
- Zet je camera op de hoogste resolutie
- Houd je camera stil
- Zet je grid aan om ervoor te zorgen dat je foto recht is
Compositie
Compositie is dat wat je kiest om op de foto te zetten en hoe de verhouding met de rest van de onderwerpen in de foto zijn. Een goede compositie zorgt ervoor dat je de foto interessant maakt om naar te kijken. Je geeft de foto meer rust en je lijd de aandacht weg van eventuele storingsfactoren op de foto.
Hoe zorg je voor een goede compositie? Bijvoorbeeld door het gebruik van je grid. Je kan symmetrie in je foto aanbrengen waarbij dat wat je op de foto wilt hebben in het midden staat.
Je kunt ook gebruikmaken van horizontale en verticale ‘hulp’ lijnen.
Close-up fotograferen
Een landschap fotografeer je het liefst van veraf en zoveel mogelijk om een goed beeld te krijgen van de mooie omgeving. Maar je hoeft niet altijd alles op de foto te zetten. Maak eens een foto van dichtbij en leg op het effect wat je hiermee creëert.
Zo kun je bijvoorbeeld een persoon op een luchtbed in de zee fotograferen van veraf. Mooi, je ziet het hele strand, alle mensen en parasols en in de verte een luchtbedje. Maar ga eens in het water staan en fotografeer het luchtbed van dichtbij. Hierdoor spreekt het onderwerp meer en weet de kijker waar hij naar moet kijken.
Perspectief
Dit is de hoek en de richting van waaruit je de foto maakt. Ik hou ervan om de foto vanaf boven te maken. Maar probeer het ook eens vanuit een schuine hoek of vanaf de grond. Een beetje afwisseling in je foto kan geen kwaad en het kan voor de kijker interessant of spannend zijn om naar te kijken.
Licht in de foto
Licht is heel belangrijk in een foto. Je compositie kan goed zijn maar je belichting niet, dan is de foto veel minder mooi. Bij fotografie staat of valt alles met licht en belichting. Licht is afhankelijk van diverse factoren zoals het tijdstip waarop je fotografeert (in de ochtend, middag of avond) of het seizoen waarin je fotografeert. Een goed gebruik van licht maakt je foto krachtiger en is voor een ander prettiger om naar te kijken.
Voor het mooiste licht fotografeer je niet midden op de dag. Eigenlijk moet je vroeg je bed uit om een mooie foto te maken. Helemaal als je op vakantie bent in een drukke stad. Je ziet vaak foto’s van personen bij een monument of bezienswaardigheid die als jij daar bent zo druk is als een mierenhoop, maar wanneer zij er zijn is er niemand. Juist, die staan dus om 5 uur op om het perfecte plaatje te maken. Met kleine kinderen is dat wel een beetje lastig maar je moet er iets voor over hebben als je een mooie foto wilt maken.
Een ander moment, speciaal voor de uitslaper, is aan het einde van de middag. Dan staat de zon lager dan midden op de dag en krijg je vaak een prachtig effect met licht. Maar let wel, als je in een drukke toeristenplaats bent, dan sta je waarschijnlijk niet alleen op de foto en heb je grote kans dat er een heleboel storende factoren door je foto heen lopen.
Ik kan nog wel een heleboel meer vertellen over dit onderwerp. Maar voor nu heb je de basis gelezen. Volgende keer vertel ik je graag verder en deel ik nog meer tips voor fotograferen met je smartphone.
Liefs,




